Godziny pracy biura od 09:00 do 16:00

+48 91 311 11 12

Godziny pracy biura od 09:00 do 16:00

Kontakt:

+48 91 311 11 12

Apartamenty Laguna

Historia Świnoujścia

5 najważniejszych faktów w historii Świnoujścia

Ile miast jest położonych na wyspach? A ile z tych miast leży na granicy państw? Jeśli udało ci się kiedykolwiek odwiedzić Świnoujście, być może nawet wybierając apartament Swinoujscie, to znasz odpowiedź na przyjemniej jedno pytanie. Miasto ze względu na położenie geopolityczne ma bardzo ciekawą historię, choć dziś jest to przede wszystkim miejscowość wypoczynkowa, która niegdyś miała istotną pozycję o charakterze militarnym czy handlowym. Spędź wakacje w Świnoujściu i poznaj jego historię!

Początki istnienia miejscowości

Czy wiesz że już w XI wieku ujście Świny było ważnym punktem na solnym szlaku handlowym, którym transportowano towary ze Wschodu do Lubeki? Od 1230 roku istniała możliwość przeprawienia się przez rzekę promem, w końcu XIII wieku powstała przy punkcie celnym wieś West Swine.

Rozwój miejscowości w XVII i XVIII wieku

Pomorze od wieków było obiektem pożądania krajów graniczących z Morzem Bałtyckim. W wyniku różnych wojen region przechodził z rąk do rąk. Sytuacja się ustabilizowała gdy na mocy układu zawartego w 1721, Szczecin i okoliczne ziemie, w tym wyspy Uznam i Wolin zostały włączone do Prus. Aby zapewnić Prusom bezpośrednie połączenie z morzem i ominąć cła w Szwedzkim Szczecinie, padła decyzja o pogłębieniu rzeki Świny i rozbudowie portu, który znajdował się u jej ujścia. W 1747 roku Świnoujście ogłoszono portem morskim.
Po raz pierwszy nazwy Świnoujście użyto w 1742 roku, na określenie osady, która powstawała wokół portu. Miejscowości otrzymała prawa miejskie w 1765 roku.

Zmiana charakteru miasta z handlowego na wypoczynkowy

W latach 1874-1880 przekopany został kanał Królewski (dziś Kanał Piastowski), który połączył Świnę z Zalewem Szczecińskim. Jednocześnie, przez rozdzielenie wyspy Uznam, powstała wyspa Karsibór. Wybudowanie kanału oraz pogłębienie koryta Świny stały się przyczyną zaniku znaczenia Świnoujścia, jako miasta handlowego, ponieważ statki zyskały bezpośrednie połączenie do Szczecina. Piękna plaża w Świnoujściu i łagodny klimat wabiły przyjezdnych, XIX wiek to rozwój walorów wypoczynkowych, powstaje Park Zdrojowy, Promenada i połączenie kolejowe z Berlinem. Podczas II wojny światowej rozpoczęto rozbudowę morskiej floty, a Świnoujście zyskało znaczenie militarne. Dopiero w 1948 roku port w Świnoujściu zmienił charakter z wojennego na handlowo - rybacki.

Zabytki – świadectwa minionych epok

Dziś zabytki w Świnoujściu cieszą się sporą popularnością. Fort Gerharda to nadmorska twierdza na wyspie Wolin, kiedyś ważny element w linii obrony wybrzeża, dziś atrakcyjny turystycznie punkt na mapie dla zwiedzających. Takich miejsc miasto oferuje bardzo dużo, wystarczy wspomnieć piękny Park Zdrojowy, Promenadę czy najwyższą w Europie latarnię morską. Miasto w toku burzliwych dziejów przeżywało wiele transformacji, dziś to miejscowość typowo wypoczynkowa, wychodząca naprzeciw potrzebom przyjezdnych. Świnoujście posiada szeroki wybór bazy noclegowej. Na szczególną uwagę zasługuje oferta Apartamentów Laguna, a szczególnie komfortowo wyposażone apartamenty Świnoujście z widokiem na morze.

Więcej atrakcji w Świnoujściu

Jesteśmy członkiem:

Akceptujemy:

Visa Mastercard

Współpraca z:

Edomzil Atraveo Booking.com Home Away
RABAT 50 zł RABAT 50 zł RABAT 50 zł RABAT 50 zł RABAT 50 zł RABAT 50 zł
RABAT 50 zł!